IT Agilist Blog

IT Cikkek kezdőknek és haladóknak az agilis, klasszikus és szolgáltatási projektmenedzsment világából

Scrum Master vs. IT projektmenedzser – Mi a különbség?

2024. november 02. 16:13 - LazloDean

Még ha a scrum master és az IT projektmenedzser szerepe első ránézésre azonosnak is tűnik, végső soron alapvetően különböznek egymástól. Míg a projektmenedzser vezető szerepet vállal és felelős a projekt sikeréért, addig a scrum master támogató szerepet tölt be a csapat számára.

Mivel a scrum master és a projektmenedzser feladatai látszólag nagyon hasonlóak, a kettőt gyakran összekeverik. Gyakran felmerül például a kérdés, hogy a scrum master nem egyszerűen valami olyasmi-e, mint a projektmenedzser – azzal a különbséggel, hogy az utóbbi agilis módszereket használ, és valamivel szélesebb a feladatkörük.

Itt elmagyarázzuk, hogy pontosan mi a különbség a két szakma között, és hogy miért egyáltalán nem ugyanaz a scrum master, mint a projektmenedzser.

A Scrum Master feladatai
Ha még nem hallottál a Scrum keretrendszerről, az első kérdés, amit valószínűleg felteszel magadnak, az a következő: Mi az a Scrum Master? Dióhéjban összefoglalva: A terméktulajdonos és a fejlesztő mellett a scrum master a keretrendszer három alappillérének egyike. Ők biztosítják a folyamatok zökkenőmentes működését az akadályok elhárításával.

Akadályok lehetnek például: a kudarctól való félelem az új projektekkel kapcsolatban, kommunikációs nehézségek vagy konfliktusok a csapaton belül, vagy a munkavállalók rossz időbeosztása. Az ilyen akadályok elhárítására a teljes repertoárját beveti:

  • coaching
  • moderálás
  • felügyelet
  • segítségnyújtás
  • kommunikáció
  • motiváció
  • stb.

Fontos, hogy a Scrum Master ne vezető, hanem inkább támogató szerepet vállaljon a csapat számára. Emiatt nem az egyes munkatársakra, hanem magára a csapatra helyezi a hangsúlyt. A Scrum Master a terméktulajdonost is támogatja a jelentéskészítéssel, a coachinggal, valamint a rendszeres Scrum-értekezletek és a sprinttervezés megszervezésével.

Hogyan lehet Scrum Masterré válni?
A Scrum Master kommunikációs készségekkel biztosítja a csapatban a sikeres, motivált és tehermentes munkavégzést. Ennek érdekében eltávolít mindent, ami ezt akadályozza, és erősíti a motivációs tényezőket. Ahhoz, hogy szemmel tartsa és lehetővé tegye a zökkenőmentes folyamatokat, a Scrum mesternek természetesen ismernie kell azt a területet, amelyen dolgozik. A legtöbb esetben ezek a fejlesztő cégek.

A legjobb módja annak, hogy Scrum Masterré váljon, ha van a repertoárjában egy üzleti adminisztráció vagy gazdasági informatika szakirányú végzettség. Sajnos nincs közvetlen képzés a Scrum Masterré váláshoz, de egy nem államilag ellenőrzött továbbképzési programon keresztül szerezhetsz tanúsítványt a Scrum Masterré váláshoz.

A keresett iparágban szerzett tapasztalattal vagy vezetői tapasztalattal a Scrum Management képzéssel és a Scrum Master tanúsítvánnyal kombinálva jó esélyei vannak a munkaerőpiacon.

A projektmenedzser feladatai
A támogató és kommunikáló Scrum Masterrel ellentétben a projektmenedzser vezető szerepet vállal. Fontos döntéseket hoz, feladatokat tervez a csapat számára, és összességében felelős azért, hogy a csapattagok teljesítsék a projektcél elérése érdekében rájuk háruló feladatokat.

Annak érdekében, hogy a projektek egészen a végéig a lehető leggördülékenyebben haladjanak, figyelemmel kell kísérniük a napi projektcélokat, és projektjelentéseket is kell készíteniük. Ők irányítják a beszállítókat, a feladatokat, a folyamatokat és az erőforrásokat, és mindig áttekintést tartanak fenn. Emellett irányítják az egyes csapattagok napi feladatait és teljesítményét is, ezért fontos kapcsolattartó pontként működnek. Összességében a projektmenedzser a következő feladatokért felelős:

  • A találkozók ütemezés
  • Folyamatok tervezése
  • Az egyes projektfázisok tervezése és a célok meghatározása
  • Az erőforrások, a költségek és az idő becslése
  • A projekthez szükséges csapatok összeállítása
  • Az alkalmazottak koordinálása és a feladatok elosztása
  • Projektjelentések készítése a résztvevők és a szponzorok számára

Ezekhez a feladatokhoz a projektmenedzsernek jól kell ismernie az üzleti folyamatokat. Képesnek kell lennie arra is, hogy saját maga mellett másokat is szervezzen és motiváljon. Az erőforrás- és költségvetési megbeszélésekhez természetesen jó kommunikációs és tárgyalási készségekre is szükségük lesz.

Hogyan leszel projektmenedzser?
Mivel számos különböző vállalat, például az IT-szektorban, igényel projektmenedzsereket, képességeidtől függően többféleképpen is beléphetsz ebbe a szakmába. Sok esetben például elegendő a gazdasági vagy kereskedelmi irányultságú iskolai végzettség, de a műszaki és adminisztratív tapasztalat is számít. Klasszikus útvonal a projektmenedzseri képzés vagy a műszaki főiskolák vagy egyetemek bizonyos szakirányú képzései is.

Legnagyobb különbségek
Az már most világossá vált, hogy egyes felelősségi területek némileg átfedik egymást. Ugyanakkor a Scrum keretrendszerben a projektmenedzser munkájának nagy része a vállalatnál a terméktulajdonos felelőssége, nem pedig a Scrum Masteré. A következő táblázatban a két szakma közötti valódi különbségeket mutatjuk be:

Projektmenedzser Scrum Master

A folyamatra összpontosít, és szemmel tartja a projekt pontos céljait, erőforrásait és folyamatait, valamint biztosítja a határidők betartását.



A folyamatra összpontosít, és szemmel tartja a projekt pontos céljait, erőforrásait és folyamatait, valamint biztosítja a határidők betartását.
Meghatározza a projekt hatókörét, azonosítja az erőforrásokat, kezeli a költségvetést és kiosztja az ütemterveket.
A csapatra összpontosít, és biztosítja az alkalmazottak megfelelő képzését és oktatását az agilis üzleti elvek internalizálása érdekében.



Az egyes alkalmazottakra összpontosít, teljesítményértékelést végez, és segít a fejlesztési és képzési kérdésekben. Coachinggal támogatja a terméktulajdonost, és segít a jelentéstételben. Segíti a terméktulajdonost/Produkt Owner-t a feladatai teljesítésében.
A felső vezetéssel való kapcsolattartás, valamint az egyes kapcsolódási pontok és érdekelt felek koordinálása és irányítása révén felülről javítja a csapat teljesítményét. A csapat egészére összpontosít, de a Scrum Master visszajelzést és támogatást nyújt.
Szükség esetén tanácsadói szerepet vállal. A csapat teljesítményét belülről javítja az akadályok elhárításával és az agilis elvek megerősítésével. A csapat dinamikája, kohéziója és motivációja gördülékenyebb folyamatokhoz vezet.
Kommunikációs interfész a vezetőség és a végrehajtó csapat között (pl. jelentéseken keresztül). Kommunikációs készségekkel oldja meg a csapatkonfliktusokat.

A scrum master és a projektmenedzser különböző feladatai
Bár bizonyos esetekben mindketten tanácsadói szerepet vállalnak és motiválják a csapatot, a két szakma nagyrészt jelentősen különbözik egymástól. Míg a projektmenedzser magasabb szinten koordinál, addig a Scrum Master belülről nyújt támogatást.

Összefoglalva, az egyik legnagyobb különbség a felelősségi körökben van: Míg a projektmenedzser a projektekért, azok kiosztásáért és végrehajtásáért felel, addig a scrum master feladata a csapattagok támogatása abban, hogy maguk osszák ki a projekteket (sprinteket) és értékeljék a munkaterhelést. Ugyanakkor a terméktulajdonos felelősséget vállal.

Végső soron azonban mind a projektvezető, mind a scrum master a csapattal együtt biztosítja a projektek sikeres befejezését.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://itagilist.blog.hu/api/trackback/id/tr1418722410

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása